Forum.: | PortaL |:.GalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 RRETH VIRUSEVE

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Go0s3
Super/Moderator
Super/Moderator
Go0s3

Numri i postimeve : 64
Age : 27
Vendi : En Pc
Registration date : 26/09/2008

MesazhTitulli: RRETH VIRUSEVE   Mon Sep 29, 2008 9:48 pm

Problemi eshte qe viruset jane gjithmone nje hap para antiviruseve. Ata arrijne te depertojne deri ne brendesi te rregjistrave, dhe ne rastin me te keq deri ne memorien e paisjeve hardware dhe qe ne keto raste quhen macro viruse dhe qe cojne ne shkaterrimin perfundimtar te paisjes. Fatkeqesisht edhe sot qe po flasim miliona e miliona kompjutera ne bote infektohen ose sulmohen nga viruse, trojane, spy etj. Kjo ndodh jo se antiviruset nuk e bejne punen e tyre, por vete sistemi Windows( perdoret ne 95% ne bote) eshte nje sistem i pambrojtur, duke u ekspozuar fare lehte ndaj sulmeve.
Eshte per te ardhur keq qe dhe me versionin e tij te fundit "Vista", Microsoft e ka lene te pazgjidhur kete problem.

Duhet shtuar fakti qe:
Shumica e viruseve ose trojaneve gjenden ne webfaqet erotike, ne webet ku shkarkohen programe ose lojera dhe me i rrezikshmi eshte ai i e-mailit.Mos i hapni asnjehere e-mail qe nuk i njihni, thjesht fshijini.

Instaloni nje popup stop per te parandaluar faqet qe hapen automatikisht pa deshiren tuaj

Azhornoni gjithmone antivirusin tuaj.


Kjo eshte me e rendesishmja, mos beni gafe te futeni ne internet nga kompjuteri juaj pa antivirus.

Por viruset i gjejme dhe ne chat ose msn.
Gjate bashkebisedimit me persona te ndryshem sa here shkruajme mesazh dhe japim komanden ENTER windows hap portat e firewall per te kaluar mesazhi, dhe sapo ky mesazh dergohet keto porta mbyllen perseri. (PORT mundeson komunikimin e kompjuterit tuaj me rrjetin nepermjet TCP dhe UDP) Zakonisht ai qe ngarkon virusin ne kompjuterin e bashkebiseduesit e ben kete pasi te kete siguruar IP e ketij te fundit dhe ngarkimin e ben nepermjet MS-DOS ne momentin kur dergohet mesazhi dhe kjo nuk kapet nga antivirusi(per aresye sigurie nuk po i publikoj komandat)

Ne 97% te rasteve kompjuteri bie pre e ketyre sulmeve, prandaj keshilla me emire eshte qe te qendroni larg chateve te huaja, pasi ketu tek ne jane te pakte ata qe dine te bejne te tilla gjera.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
RRETH VIRUSEVE
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: PC & Console :: Tutorials/Mesime-
Kërce tek: