Forum.: | PortaL |:.GalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Surroi: Kosova nuk po funksionon si shtet

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mr.VisarS
AdministratoR/DesigneR
AdministratoR/DesigneR
Mr.VisarS

Numri i postimeve : 526
Age : 25
Vendi : kosovë
Registration date : 26/09/2008

MesazhTitulli: Surroi: Kosova nuk po funksionon si shtet   Mon Oct 20, 2008 10:13 pm


Publicisti
Veton Surroi ka thënë se Kosova nuk është shtet funksional dhe pushteti
që aktualisht ka Kosova nuk buron nga Kushtetuta e saj. Dokumenti që më
së paku zbatohet në Kosovë, sipas Surroit, është Kushtetuta e
Republikës së Kosovës.
Këto komente Surroi i bëri në një
debat me temën "Nga njohja deri të krijimi i shtetit – Si më tej në
Kosovë?, organizuar nga Iniciativa Evropiane e Kosovës dhe nga
Fondacioni "Henrich Boll".

Sipas tij, e vetmja pjesë që institucionet e vendit janë treguar të
vëmendshme është kontrollimi i parasë publike. Ai ka thënë se në Kosovë
ka përzierje pushtetesh në mes të UNMIK-ut, strukturave paralele serbe,
EULEX-it dhe institucioneve të Kosovës. Dhe kjo përzierje pushtetesh,
sipas tij, sjell deri tek një paqartësi se kujt duhet t'i përgjigjen
këto institucione që aktualisht veprojnë në Kosovë.

Përfaqësuesi i Zyrë Civile Ndërkombëtare, Andy McGuffie, tha se synimi
i BE-së është stabiliteti i Ballkanit, në mënyrë që të ketë një afrim
më të madh të këtij rajoni drejt Bashkimit Evropian.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.loqka-chat.tk
 
Surroi: Kosova nuk po funksionon si shtet
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Bota e Warcraft :: World of Warcraft-
Kërce tek: